A project of the European University 'Viadrina', Frankfurt, Germany (Study and Research Centre on Media Law, Law Faculty)
Wiki-Watch's infos:
Please wait while Wiki-Watch
is checking all edits of this article!
Media Section


Newsletter:
E-Mail:
Format: HTML Text
Let's check Wikipedia:   
Observation period: last hour / last 24 hours / last 3 days / last week / last two weeks / last month
Wiki-Watch's rating:
Please wait while Wiki-Watch
is checking all edits of this article!
Number of visitors:
From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
1930 in tennis
The 1930 runner-up American Davis Cup team, from left: Francis Hunter (US Indoors champion, absent), Bill Tilden (Wimbledon champion and Roland Garros finalist), and Wilmer Allison with John Van Ryn (Wimbledon doubles champions, US finalists)
The 1930 runner-up American Davis Cup team, from left: Francis Hunter (US Indoors champion, absent), Bill Tilden (Wimbledon champion and Roland Garros finalist), and Wilmer Allison with John Van Ryn (Wimbledon doubles champions, US finalists)
Details
Duration December 23, 1929 – December 22, 1930
Achievements
← 1929
1931 β†’

The year 1930 in tennis was a complex mixture of mainly amateur tournaments composed of international, invitational, national, exhibition, team (city leagues, country leagues, international knock-out tournaments) events and joined by a marginal Pro Tour encompassing only British, German, French and American Pro events.

At the end of the Pro season the champion title was awarded, which in this year was given to the US Pro Champion. Vincent Richards held the title at the end of the year. The professionals were trainers in a major part those who accepted money for coaching. There were a few occasional professional against amateur challenges as well held in team competition format. The amateur events were almost all co-educated thus the majority included a mixed title contest. American Bill Tilden debuted this year on the European riviera scene winning almost every tournament he entered and took a dozen title partnering his protΓ©gΓ© Wilbur Coen. The women's most successful players were Elizabeth Ryan in the European international championships and Helen Wills Moody who won the two most prestigious tournaments in Europe, the French Championships and Wimbledon. Australian Jack Crawford also left his mark on the Continental tennis scene.

The most important team cups were the Wightman Cup for women and the Davis Cup (called the International Lawn Tennis Challenge) and the Mitre Cup (South American version of the Davis Cup) for men. The 1930 Wightman Cup was its eighth edition and was organized by the United States Lawn Tennis Association between the teams of Great Britain and the United States. The 1930 International Lawn Tennis Challenge was its 25th edition and was organized by the International Tennis Federation. The tournament was split into the American and European zones. The winner of each sub-zone would played an the Inter-Zonal Final. 24 teams entered the Europe Zone (including India, Australia and Japan), while four participated in the America Zone. The United States defeated Mexico in the America Zone, but would then lose to France in the Challenge Round, giving France their fourth straight title. The final was played at Stade Roland Garros in Paris, France on July 25–27.

Key[edit]

Pro Majors
National championships
International championships
Team events
Pro tour

This list includes men and women international tournaments (where at least several different nations were represented), main (annual) national championships, professional tour events and the Davis, Mitre, Wightman Cup

Pre-tournament season[edit]

  • In an inter-club challenge between the cities of Menton and Bordighera the former club was victorious with a match score of 10-4.[1]
  • Helen Wills married American banker Fred Moody and announced she'd use her married name Mrs. Helen Moody in tournaments.[1]

January[edit]

  • On the January 3rd meeting of International Tennis Federation several Davis Cup-related issues were addressed including the suspension of the Romanian Tennis Federation as there were two rival tennis governing bodies existing in the country, the general usage of Dunlop balls as the official balls of the Cup and most importantly the dividing of the European Zone into North-European and South-European subzones.[2]
  • E. Angel became the British junior covered courts champion. Miss Jay was crowned the ladies' champion.[2]
  • VV. Jacobs became the American junior covered courts champion. M. Hecht was crowned the ladies' champion.[2]
  • The Australia Davis Cup team trials were held.[3]
  • Hamburg beat Bremen 22-8.[3]
  • Queen's Club beat Helsingfors L.T.C. 4-3 in Finland.[3]
Month Event Men Women Mixed
Champions Runner-up Champions Runner-up Champions Runner-up
December 23–29[4] Championships of HyΓ¨res[1]
Hyères, France
Weimar Republic Philip Buss
7–5, 4–6, 6–2, 4–6, 6–2
France Henri Reynaud France Doris Metaxa
6–3, 3–6, 6–2
France Julie Vlasto
France A. Ducreux / France Reynaud
6–3, 1–6, 6–3, 8–6.
Weimar Republic Buss / Switzerland Wuarin N/A N/A France Reynaud / France R. Vlasto
8–6, 8–6
Weimar Republic Buss / France J. Vlasto
December 30-January 5[4] MΓ©tropole Club de Cannes Beausite[1]
Cannes, France
France Paul Barrelet de Ricou
8–6, 6–2, 6–4
Republic of Ireland George Lyttleton-Rogers United States Elizabeth Ryan
6–3, 1–6, 6–3
France Sylvie Jung Henrotin
Switzerland Aeschlimann / Argentina Magrane
4–6, 10-8, 6–2
France Ricou / United Kingdom Lysaght United States Ryan / United Kingdom Satterthwaite
6–3, 6–5 suspended
France Jung / South Africa Petchell United Kingdom Cholmondeley / United States Ryan
w/o
Scovel / France Jung
January 6–12[4] Monte Carlo Country Club[2]
Monte Carlo, Monaco
United States Bill Tilden
7–5, 6–2, 6–8, 6–0
Republic of Ireland George Lyttleton-Rogers United States Elizabeth Ryan
6–1, 6–4
United Kingdom Phyllis Satterthwaite
United States Tilden / United Kingdom Kingsley
6–0, 6–4
Finland Grahn / Republic of Ireland Rogers N/A N/A N/A N/A
January Belgian Covered Courts tournament[1]
Belgium
Belgium AndrΓ© Ewbank
6–2, 6–1, 6–3
Belgium Leopold de Borman N/A N/A
Belgium Ewbank / Belgium de Borman
7–5, 8–6, 4–6, 6–8, 9–7
J. Borin/Belle N/A N/A Laloux / Belgium Dupont
4–6, 6–3, 6–2
Coumick / Mrs. Garry
Coupe de NoΓ«l[2]
Paris, France
France Jean Borotra
6–4, 6–2, 4–6, 6–1
United StatesBill Tilden France Simone Barbier
8–6, 5–7, 6–4
France Ida Adamoff
France Borotra / France Glasser
8–6, 6–4, 11–9
Chile D Torralva-Ponsa / Chile L Torralva-Ponsa France Desloges / France Conquet
6–4, 6–4
France Barbier / France Bordes France Borotra / France Bordes
6–1, 9–7
France Boussus / France Rosambert
Canadian Covered Courts tournament[5]
Canada
United States Gilbert Hall
N/A
N/A N/A N/A
United States Hall / United States Mercur [5] United StatesLott / Canada Rainville N/A N/A N/A N/A
Belgian International Covered Courts tournament[3]
Belgium
France Antoine Gentien
6–2, 6–3, 6–0
France Roger George Belgium Josane Sigart
7–5, 6–4
France Leila Claude-Anet
France Gentien / France Glasser
6–2, 6–3
France Thurneyssen / France George France Anet / Weimar Republic Krahwinkel
6–4, 6–8, 7–5
Belgium Sigart / Rosenberg N/A N/A
French Covered Courts tournament[3]
Paris, France
France Jean Borotra
6–2, 6–4, 6–1
France Christian Boussus Weimar Republic Paula von Reznicek
6–2, 6–2
France Marguerite Bordes
France Borotra / France Glasser
8–6, 10-8, 6–2
France de Buzelet / France Contanson N/A N/A France Borotra / France Bordes
9-11, 7–5, 9–7
France Boussus / France Barbier
Rheims Covered Courts tournament[3]
Rheims, France
France Christian Boussus
8–6, 6–1
France Max Combemale Schumann
2–6, 6–4, 8–6,
Lais
January 13–19[4] Bristol Cup
Beaulieu-sur-Mer, France
Czechoslovakia Karel KoΕΎeluh
6–3, 6–3, 6–4
Weimar Republic Roman Najuch
January 15-[6] 1930 Australian Championships[3]
Sydney, Australia
Men's Singles Draw – Women's Singles Draw
Australia Edgar Moon
6–3, 6–1, 6–3
Australia Harry Hopman Australia Daphne Akhurst Cozens
10–8, 2–6, 7–5
Australia Sylvia Lance Harper
Australia Crawford / Australia Hopman
8–6, 6–1, 2–6, 6–3
Australia Fitchett / Australia Hawkes Australia Hood / Australia Molesworth
6–3, 0–6, 7–5
Australia Cox / Australia Harper Australia Hopman / Australia Hall
11–9, 3–6, 6–3
Australia Crawford / Australia Crawford
January 20–26[4] New Courts de Cannes Championship[3]
Cannes, France
United States Bill Tilden
6–1, 6–4, 6–1
Italy Giorgio de Stefani United States Elizabeth Ryan
6–2, 2–6, 6–0
Italy Lucia Valerio
United States Tilden / United Kingdom Kingsley
6–1, 6–2, 6–1
Denmark Worm / Republic of Ireland Rogers France Jung / United Kingdom Ridley
6–2, 7–5
United States Ryan / United Kingdom Satterthwaite United States Tilden / Weimar Republic Aussem
6–3, 6–4
United Kingdom Kingsley / United States Ryan

February[edit]

  • The Davis Cup draws were held on February 3 in Paris.[2]
  • W. G. Robertson became the New Zealander junior champion. He was crowned the doubles champion as well alongside M. Ferkins who also won the New Zealand Plate.[7]
Month Event Men Women Mixed
Champions Runner-up Champions Runner-up Champions Runner-up
February -1[8] All-India national championships[8]
Allahabad, India
British India E. Vivian Bobb
6–3, 5–7, 6–2, 6–3
British India Dip Narain Kapoor British India Jenny Sandison
6–3, 6–0
British India Lena McKenna
British India Edwards / British India Michelmore
6–4, 3–6, 6–3, 6–1
British India Kapoor / British India Ahad Hussain British India McKenna / Jordan
6–3, 6–4
British India Sandison / Fowler British India Edwards / British India Sandison
6–3, 6–4
British India Bobb / British India McKenna
February 8 (men)
-February 1 (women)
American covered courts tournaments
Manhattan, United States (men)
Longwood, Florida, United States (women)
United States Francis Hunter
6–1, 6–2, 6–2[9]
United StatesJulius Seligson United States Mianne Palfrey Hill
7–5, 6–2[10]
United States Marion Jessup
United States Cutler / United States Rockafellow
6–2, 6–3, 2–6, 6–4[11]
United States Coggeshall / United States Murphy United States Wightman / United States Palfrey
6–3, 6–3[10]
United States Sigourney /United States Whiting United States Harte / United States Blake
3–6, 6–1, 7–5[10]
United States Murphy / United States Hill
January -February 1[7] New Zealand Lawn Tennis Championships 1929-1930[12]
Christchurch, New Zealand
New Zealand Charles Angas
6–1, 3–6, 6–4[7]
New Zealand Donald G. France New Zealand Dulcie Nicholls
N/A
W.J. Melody
New Zealand Malfroy / New Zealand France
N/A
New Zealand Wilson / New Zealand Stedman New Zealand Andrews / New Zealand Wake
N/A
New Zealand Thompson / New Zealand Adams New Zealand Wilson / New Zealand Thompson
New Zealand A E Sandrall/ New Zealand Marjorie Macfarlane
January 27–February 2[4] Gallia L.T.C. de Cannes Championship[13]
Cannes, France
United States Bill Tilden
6–0, 6–2, 6–0
Austria Herman von Artens United States Elizabeth Ryan
6–3, 6–2
France Sylvie Jung Henrotin
France Cochet / France Brugnon
w/o
United States Tilden / United Kingdom Kingsley United States Ryan/ France Jung
6–4, 6–2
United Kingdom Ridley / United Kingdom Harvey United States Tilden / Weimar Republic Aussem
6–3, 7–5
Denmark Worm / United Kingdom Ridley
February -8[14] New South Wales Championships
Sydney, Australia
Australia Jack Cummings
6–1, 6–0, 7–5
Australia Edgar Moon Australia Louie Bickerton
6–3, 6–4
Australia Emily Hood
Australia Crawford / Australia Hopman
6–4, 1–6, 6–1, 6–2
Australia Cummings / Australia Moon Australia Akhurst / Australia Marjorie Cox
6–3, 3–6, 9–7
Australia Bickerton / Australia Harper Australia Crawford / Australia Crawford
3–6, 6–3, 6–2
Australia Hopman / Australia Eleanor Mary Hall
February 3–9[4] Carlton L.T.C. de Cannes Championship[13]
Cannes, France
Italy Giorgio de Stefani
6–2, 4–6, 6–2, 6–3
Austria Herman von Artens United States Elizabeth Ryan
w/o
France Sylvie Jung Henrotin
France Cochet / France Brugnon
3–6, 6–3, 6–3, 6–2
Denmark Worm / France Ricou United States Ryan / France Jung
6–4, 6–1
Weimar Republic Aussem / Italy Valerio France Cochet / United States Ryan
12-10, 6–3
United States Tilden / Weimar Republic Aussem
February 10–16[4] South of France Championship[9]
Nice, France
United States Bill Tilden
4–6, 8–6, 6–1, 5–7, 6–0
Republic of Ireland George Lyttleton-Rogers Weimar Republic Cilly Aussem
6–0, 6–2
United States Carolyn Swartz
United States Coen / United States Tilden
6–0, 3–6, 7–5, 6–3
Republic of Ireland Rogers / Denmark Worm Radcliffe / Platt
6–3, 6–3
United Kingdom Satterthwaite / United Kingdom Ridley United Kingdom Peters / United Kingdom Ridley
United States Coen / Weimar Republic Aussem
unplayed
~February 17–23 Philippine National Tennis Championship[15]
Manila, Philippines
Empire of Japan Ryosuki Nunoi vs.
Philippines Lope Yngayo or Empire of Japan Sato
N/A N/A
February 17–23[4] Hotel Bristol Championships[9]
Beaulieu-sur-Mer, France
United Kingdom Harry Lee
3–6, 6–3, 6–3, 3–6, 7–5
United Kingdom Bunny Austin United Kingdom Joan Ridley
6–3, 0–6, 6–4
United Kingdom Violet Owen
United States Coen / United States Tilden
Weimar Republic Prenn / Weimar Republic Kleinschroth United Kingdom Satterthwaite / United Kingdom Ridley
United Kingdom Owen / South Africa Petchell United Kingdom Hughes / United Kingdom Owen
N/A
N/A
February St. Moritz Covered Courts Championship[13]
St. Moritz, Switzerland
Denmark Fritz Gleerup
N/A
Belgium AndrΓ© Ewbank France Ida Adamoff
N/A
France Arlette Neufeld
France Gentien / France Glasser
N/A
Denmark Gleerup / Denmark Rasmussen N/A N/A N/A Hungary TakΓ‘ts / France Culbert
German Covered Courts Championships[13]
Bremen, Weimar Republic
Sweden Curt Γ–stberg
6–4, 3–6, 4–6, 6–4, 6–3
Weimar Republic Friedrich Frenz Weimar Republic Hilde Krahwinkel
7–5, 6–0
Weimar Republic Ellen Hoffmann
Weimar Republic Dessart / Weimar Republic Frenz
10-8, 6–4, 6–3
Sweden Γ–stberg / Mackenthum Weimar Republic Krahwinkel / Weimar Republic Peitz
6–0, 6–2
United Kingdom Hemmant / United Kingdom Strawson United Kingdom Austin / Weimar RepublicRost
11–9, 6–1
Sweden Γ–stberg / Sweden Fick

March[edit]

Month Event Men Women Mixed
Champions Runner-up Champions Runner-up Champions Runner-up
March Algerian Championships[16]
Oran, French Algeria
Harang
4–6, 6–1, 7–5
Stumpf Dublanc
6–3, 5–7, 6–3
BΓ©ranga
February 24-March 3[4] Monaco Cups[9]
Monte-Carlo, Monaco
United States Bill Tilden
6–4, 6–4, 6–1
United Kingdom Bunny Austin Weimar Republic Cilly Aussem
6–1, 6–4
France Simone Mathieu
Italy Morpurgo / United States Coen
6–2, 3–6, 6–4, 6–4[16]
Republic of Ireland Rogers / Empire of Japan Abe France Metaxa / France Barbier
8–6, 1–6, 7–5
Weimar Republic Aussem / United Kingdom Satterthwaite France de Buzelet / France Metaxa
12-14, 6–2, 2-0 ret.
United Kingdom Hughes / United Kingdom Ridley
Butler Trophy
United States Coen / United States Tilden def. United Kingdom Kingsley / United Kingdom Austin
6–2, 1–6, 9–7, 6–3
Beaumont Trophy
France Mathieu / France Barbier def. France Metaxa / France Rosambert
6–1, 8–6
March 5–9[16] Hungarian international covered courts tournaments
Budapest, Hungary
Hungary Tibor Krepuska
6–3, 6–2, 3–6, 1–6, 6–3
Hungary Emil Gabrovitz Hungary Magda Baumgarten
6–2, 6–3
Hungary Mrs. Paksy
Hungary BΓ‘nΓ³ / Hungary Krepuska
4–6, 6–4, 6–0, 6–2
Hungary Gabrovitz / Hungary PΓ©teri N/A N/A Romania Hungary DΓΆrner / Hungary Baumgarten
Hungary BΓ‘nΓ³ / Hungary Mrs. Paksy
March 3–9[4] French Riviera Championships and Nations Cup[16]
Menton, France
United States Bill Tilden
10-8, 7–5, 3–6, 4–6, 6–1
France Jacques Brugnon Weimar Republic Cilly Aussem
9–7, 6–2
France Simone Mathieu
United States Coen / United States Tilden
6–3, 6–3, 4–6, 6–3
Empire of Japan Abe / Switzerland Aeschlimann Weimar Republic Aussem / United States Ryan
6–1, 6–0
Weimar Republic von Reznicek / France Mathieu United Kingdom Hughes /United States Ryan
6–2, 6–0
Denmark Worm / United Kingdom Satterthwaite
Nations Cup
United States Tilden / United States Ryan def. United Kingdom Lee / United Kingdom Owen
6–0, 64
March 15[19] Southern Pro[18][20]
Palm Beach, United States
United States Vincent Richards
straight sets, 7–5[19]
United States Paul Heston
March 10–16[4] Parc Imperial L.T.C. de Nice[17]
Nice, France
United States Bill Tilden
6–2, 6–2, 6–3
Republic of Ireland George Lyttleton-Rogers France Simone Mathieu
6–4, 7–5
United States Elizabeth Ryan
United States Coen / United States Tilden
2–6, 6–4, 6–3, 7–9, 6–1
Empire of Japan Sato / Empire of Japan Harada N/A N/A N/A N/A
March 10–16[16] Bordighera Championships[16]
Bordighera, Italy
United Kingdom Pat Hughes vs. United Kingdom Harry Lee
N/A
Italy Lucia Valerio vs. United Kingdom Phyllis Satterthwaite
N/A
United Kingdom Hughes / United Kingdom Lee vs. Denmark Worm / Hungary Kehrling
N/A
N/A N/A United Kingdom Hughes / United Kingdom Phyllis Satterthwaite vs. Denmark Worm / Italy Valerio
N/A
March 17–23[4] CΓ΄te d'Azur Championships[17]
Cannes, France
United StatesBill Tilden
6–3, 6–3, 6–4
Italy Giorgio de Stefani Weimar Republic Cilly Aussem
6–0, 6–0
United Kingdom Violet Owen
United States Coen / United States Tilden
6–4, 6–0, 1–6, 6–3
Empire of Japan Sato / Empire of Japan Harada Weimar Republic Aussem / United States Ryan
6–0, 6–1
Weimar Republic von Reznicek / United Kingdom Thomas Empire of Japan Harada /United States Ryan
6–3, 3–6, 6–1
United States Tilden / Weimar Republic Aussem
March 17–23[9] Italian riviera Championships[21]
Sanremo, Italy
Denmark Erik Worm
3–6, 6–2, 6–4, 3–6, 6–3
United Kingdom Pat Hughes United Kingdom Phyllis Satterthwaite
6–0, 6–1
Austria Hilde Eisenmenger
Denmark Worm / United Kingdom Hughes
6–2, 6–3, 6–0
Weimar Republic Buss / Weimar Republic Oppenheimer Italy Perelli / United Kingdom Satterthwaite
6–3, 6–0
Weimar Republic Schomburgk / Springer Hungary Kehrling / United Kingdom Satterthwaite
3–6, 8–6, 6–0
Denmark Worm /Italy Perelli
March London Hard Courts Championships[16]
London, United Kingdom
Empire of Japan Yoshiro Ohta
4–6, 6–2, 6–2, 3–6, 7–5
South Africa Pat Spence United Kingdom Phyllis Mudford
6–3, 7–5
United Kingdom Joan Fry
United Kingdom Olliff / United Kingdom Sharpe
1–6, 4–6, 8–6, 9–7, 6–4
United Kingdom Perry / United Kingdom Wilde United Kingdom Dix / United Kingdom Fry
7–5, 6–4
United Kingdom Pittman / United Kingdom Nuthall South Africa Spence / United Kingdom Nuthall
6–4, 1–6, 6–1
United Kingdom Harris / United Kingdom Fry
March 24–31[22] Beausite – L. T. C. de Cannes Championship[17]
Cannes, France
United States Wilbur Coen vs. United States Bill Tilden
unplayed, prize divided
United States Elizabeth Ryan vs. Weimar Republic Paula von Reznicek
unplayed, prize divided
United States Coen / United States Tilden
6–3, 6–4, 6–2
Monaco Gallepe / Republic of Ireland Rogers United States Jacobs / United States Ryan
4–6, 7–5, 6–4
United Kingdom Owen / Spain de Álvarez United States Tilden / Weimar Republic Aussem
6–1, 7–5
United States Ryan / Empire of Japan Abe

April[edit]

Month Event Men Women Mixed
Champions Runner-up Champions Runner-up Champions Runner-up
March 31-April 7[4] St. RaphaΓ«l T.C. Championships
Saint-RaphaΓ«l, France
United States Bill Tilden
6–1, 6–0, 6–2[23]
Italy Giorgio de Stefani United States Elizabeth Ryan
6–0, 6–1[24]
Czechoslovakia Korotvickova
United States Tilden / United States Coen
6–2, 3–6, 6–3, 6–8, 6–4[24]
Empire of Japan Abe / Empire of Japan Sato Weimar Republic Aussem / United StatesRyan
6–3, 6–0
France Sineux / Springer United States Tilden / Weimar Republic Aussem
7–5, 6–3[23]
United States Coen / United States Ryan
April 7–14[4] L.T.C. Miramar de Juan-les-Pins Championship
Juan-les-Pins, France
United StatesBill Tilden
4–6, 6–1, 6–2, 6–3[25]
United States Wilbur Coen United States Elizabeth Ryan
6–2, 7–5[25]
Weimar Republic Cilly Aussem
United States Tilden / United States Coen
6–2, 6–4, 6–3[26]
Monaco Gallepe / Monaco Renard Weimar Republic Aussem / United States Ryan
6–2, 6–3[26]
Switzerland Payot / United Kingdom Thomas United States Coen / United States Ryan
1–6, 6–3, 6–4[26]
United States Tilden / Weimar Republic Aussem
April 14–20[4] Beaulieu Championship[27]
Beaulieu-sur-Mer, France
United States Bill Tilden
w/o
United States Wilbur Coen United Kingdom Phyllis Satterthwaite
2–6, 8–6, 6–4
United States Helen Jacobs
United States Tilden / United States Coen
6–3, 6–3, 7–5
France Lesueur / Flag of Russian Empire for private use (1914–1917).svg Magaloff United States Jacobs / United States Ryan
7–5, 5–7, 6–4
United Kingdom Satterthwaite / Belgium Sigart United States Tilden / United States Ryan
6–1, 6–3
United States Coen / United States Jacobs
April 12-[6] South African Championships[27]
Johannesburg, South Africa
South Africa Louis Raymond
6–2, 5–7, 6–3, 6–4
South Africa Colin Robbins South Africa Billie Tapscott
7–5, 6–2
South Africa Vera Everett
South Africa Kirby / South Africa Condon
7–5, 6–1, 10-8
South Africa Raymond / South Africa Malcolm South AfricaFarquharson / South Africa Heine
0–6, 6–2, 6–2
South Africa Raymond / South Africa Everett
April 13–21 Swedish Indoors Championships[28]
Stockholm, Sweden
Sweden Curt Γ–stberg
3 sets to 1
Sweden Sune MalmstrΓΆm Sweden Sigrid Fick
2 sets to 0
Sweden Maggie Lindberg
Sweden Γ–stberg / Sweden Ramberg
3 sets to 1
Sweden SΓΆderstrΓΆm / Sweden Garell Sweden Fick / Sweden Aquilon
2 sets to 0
Sweden Lindberg / Sweden Ramberg Sweden Γ–stberg/ Sweden Fick
2 sets to 0
Sweden H. Ramberg / Sweden Ramberg
April 21-[6] Greek National Championships[29]
Athens, Greece
Greece Orestis Garangiotis
N/A
N/A Greece Lenos
N/A
N/A
April 21–27[4] Beausoleil Cup[27]
Monte-Carlo, Monaco
United States Bill Tilden
6–1, 6–3, 6–3
France Jean Lesueur Spain Lilí Álvarez
3–6, 6–2, 7–5
Belgium Josane Sigart
United States Tilden / United States Coen
6–4, 6–3, 6–3
France Goldschmidt / France Terrier N/A N/A United States Tilden / Spain de Álvarez
6–1, 6–3
United Kingdom Hillyard / United Kingdom Satterthwaite
April Bermuda Championships[27]
Bermuda
United States Herbert Bowman
8–6, 6–3, 6–4
United States Bruce Barnes N/A N/A
United States Bell / United States Barnes
6–3, 6–2, 6–3
United States Bowman /United States Doeg N/A N/A N/A N/A
Danish Championships[27]
Copenhagen, Denmark
Denmark Einer Ulrich
6–4, 12-10, 8–6
Denmark Povl Henriksen Denmark Else StΓΈckel
4–6, 6–1, 6–0
Denmark Daur
Denmark Gleerup / Denmark Henriksen
6–2, 6–2, 6–2
Denmark Jacobsen / Denmark Plougmann N/A
N/A
N/A N/A
N/A
N/A
Montreux tournament[27]
Montreux, Switzerland
Australia Jack Crawford
6–4, 3–6, 7–5, 6–3
France Emmanuel du Plaix Weimar Republic Cilly Aussem
w/o
United States Elizabeth Ryan
Australia Crawford / Australia Moon vs. Australia Hopman / Australia Willard
7–5, 3–6, 3–6, 9–7, 8-8 suspended
Weimar Republic Aussem / United States Ryan
6–1, 7–5
Switzerland Payot / Weimar Republic Neppach Australia Crawford / Weimar Republic Aussem
6–2, 4–6, 7–5
Denmark Worm / United States Ryan
Toulon Championship[27]
Toulon, France
France Jacques Brugnon
7–5, 6–2, 6–1
France Pierre Goldschmidt France Marjollet
6–4, 6–4
Martin
France Reynaud / France Brugnon
8–6, 6–2
France Goldschmid / Blanc N/A N/A France Brugnon / Martin
6–4, 1–6, 6–3
France Goldschmid / FrankΓ©
Biarritz Championship[27]
Biarritz, France
France Raymond Rodel
6–1, 6–3, 6–4
Republic of Ireland George Lyttleton-Rogers France Simone Mathieu
6–4, 6–2
France Jeanne PeyrΓ©
France Cochet / France Landry
2–6, 6–2, 6–1, 1–6, 6–2
France FΓ©ret / Republic of Ireland Rogers N/A N/A George / France Le Besnerais
2–6, 7–5, 6–3
France Cochet / France Le Conte
New Orleans Country Club Invitational Tournament[30]
New Orleans, United States
United States John Doeg
6–4, 6–3, 1–6, 4–6, 6–4
United States John Van Ryn N/A N/A
United States Lott / United States Doeg
6–0, 6–2, 6–2
United States Van Ryn / United States Cram N/A N/A N/A N/A

May[edit]

Month Event Men Women Mixed
Champions Runner-up Champions Runner-up Champions Runner-up

May 2–4
May 2–4
April 19–22
April 24–26
May 3–6
May 2–4
May 2–4
May 2–5
Davis Cup Europe First Round[17][27]
Budapest, Kingdom of Hungary
Zurich, Switzerland
Athens, Greece
London, England
Dublin, Ireland
Belgrade, Yugoslavia
Antwerp, Belgium
Warsaw, Poland
First Round winners
Β Japan 4–0
Β Australia 5–0
Β India 3–2
Β Great Britain 3–2
Β Ireland 4–1
Β Yugoslavia 5–0
Β Spain 4–1
Β Poland 3–2
First Round losers
Β Hungary
Β Switzerland
Β Greece
Β Germany
Β Monaco
Β Sweden
Β Belgium
Β Romania
May -5 Italian Championships
Milan, Italy
United States Bill Tilden
6–1, 6–1, 6–2[31]
Italy Umberto De Morpurgo Spain Lilí Álvarez
3–6, 8–6, 6–0[32]
Italy Lucia Valerio
May 5–12[33] Austrian International Championships[34]
Vienna, Austria
United States Bill Tilden
6–2, 8–6, 6–4
Austria Franz-Wilhelm Matejka Weimar Republic Cilly Aussem
6–2, 6–4
Weimar Republic Toni Schomburgk
United States Tilden / Austria Salm
4–6, 7–5, 7–5, 5–7, 6–3
Weimar Republic Prenn / Weimar Republic Kleinschroth Weimar Republic Aussem / Weimar Republic Schomburgk
6–1, 6–2
Hungary Mrs. Paksy / Hungary Mrs. SchrΓ©der United States Tilden / Weimar Republic Aussem
6–3, 6–4
Hungary Kehrling / Hungary Mrs. SchrΓ©der
May -15 Wiesbaden International Championships[35]
Wiesbaden, Weimar Republic
Weimar Republic Otto Froitzheim
w/o
France Pierre Henri Landry N/A N/A
Weimar Republic Buss / Denmark Worm
6–4, 6–2
Weimar Republic Froitzheim / Weimar Republic Rahe N/A N/A Denmark Worm / Weimar Republic Buss
8–6, 6–2
Norway Nielsen / Denmark StΓΈckel
May ~16 Irish National Championships[34]
Dublin, Ireland
Republic of Ireland Wilde
6–0, 6–3, 6–1
Republic of Ireland Tottenham Republic of Ireland Hilda Wallis
6–2, 12-10
Republic of Ireland Rosetta Phoebe Blair-White

May 15–17
Davis Cup America Zone first round[34]
Philadelphia, United States
First Round winners
Β United States 5–0
First Round losers
Β Canada

May 9–20
Davis Cup Second Round[34]
Prague, Czechoslovakia

Zagreb, Yugoslavia
Amsterdam, Netherlands
Dublin, Ireland
Rome, Italy
Oslo, Norway
London, England
Torquay, England
Second Round winners
Β Czechoslovakia 3–2
Β Spain 5–0
Β Netherlands 4–1
Β Australia 4–1
Β Italy 5–0
Β Austria 5–0
Β Japan 5–0
Β Great Britain 5–0
Second Round losers
Β Denmark

Β Yugoslavia
Β Finland
Β Ireland
Β Egypt
Β Norway
Β India
Β Poland
May 22–24 Davis Cup America Zone Final
Chevy Chase, Maryland, United States
Final winners
Β United States 5–0
Final losers
Β Mexico
May Budapest International Championships[34]
Budapest, Hungary
Hungary BΓ©la von Kehrling
6–3, 6–1, 7–5
Czechoslovakia JiΕ™Γ­ NovotnΓ½ Weimar Republic Toni Schomburgk
6–2, 6–4
Czechoslovakia Weimar Republic Grete Deutsch
Czechoslovakia Soyka / Hungary LΓ‘szlΓ³ Klein vs. Hungary Aschner / Hungary Leiner
unplayed
Hungary Mrs. SchrΓ©der / Hungary Mrs. Paksy
5–7, 7–5, 6–4
Hungary Baumgarten / Weimar Republic Schomburgk Hungary Kehrling / Weimar Republic Schomburgk
6–4, 6–4
Austria Kinzl / Hungary Mrs. SchrΓ©der
British Hard Court Championships[34]
Bournemouth, United Kingdom
United Kingdom Harry Lee
6–3, 2–6, 6–4, 6–4
United Kingdom Eric Peters N/A N/A
United Kingdom Austin / United Kingdom Olliff
6–4, 8–6, 7–5
United Kingdom Eames / United Kingdom Wheatcroft N/A N/A United Kingdom Kingsley / United Kingdom Fry
6–0, 3–6, 6–4
United Kingdom Gregory / United Kingdom Godfree
Coupes des Γ‰trangers[34]
Oran, French Algeria
France Emanuelle du Plaix
6–3, 8–6
Italy Placido Gaslini N/A N/A
Surrey Grass Court Championships[30]
Surbiton, United Kingdom
Empire of Japan Yoshiro Ohta
6–3, 4–6, 6–3
United Kingdom Fred Perry British India Jenny Sandison
6–3, 5–7, 4–6
United Kingdom Betty Nuthall
Campionato Partenopeo[36]
Naples, Italy
Italy Clemente Serventi N/A Italy Gabriella Malenchini N/A
Italy G. De Martino / Italy J. De Martino N/A Italy Malenchini / Italy Perelli N/A Italy d’Avalos / Italy Perelli N/A

June[edit]

  • Belgium beat Finland in a non-official Davis Cup match in Brussels.[30]
  • The British amateurs defeated the British pros in the Chapel Allerton Club.[30]
  • Hungary lost to Austria with a score of 6–2 in a non-official Davis Cup match in Szombathely.[37]
  • On the 25th anniversary of the Deutscher Eishockey Gesellschaft Club of Prague it organized a ladies' only tennis event inviting several nations and many local clubs. Those present were the Weimar Republic, Austria, Hungary and Poland, while the Czech clubs were LTC Praha, D.E.H.G., I.C.L.F.K. and the host club among others. Altogether 16 teams and 48 women players competed.[37]
  • Kleinlogel became the German junior champion after beating Ernst. Sander was crowned the girls' champion after eliminating Horn in the final.[37]
  • Hamburg beat Helsinki four to one.[37]
  • The All England Club instated a dress code for women to wear pantyhose under the skirt after Helen Jacobs appeared barelegged on the center court in the Wightman Cup.[37]
Month Event Men Women Mixed
Champions Runner-up Champions Runner-up Champions Runner-up
May 19 - June 1[34] 1930 French Hard Court Championships[38]
Auteuil-Neuilly-Passy, Paris, France
Men's Singles Draw – Women's Singles Draw
France Henri Cochet
3–6, 8–6, 6–3, 6–1
United States Bill Tilden United States Helen Wills Moody
6–2, 6–1
United States Helen Jacobs
France Cochet / France Brugnon
6–3, 9–7, 6–3
Australia Hopman / Australia Willard United States Moody / United States Jacobs
6–3, 6–1
France Barbier / France Mathieu United States Tilden / Weimar Republic Aussem
6–4, 6–4
France Cochet / United Kingdom Bennett
May 30-June 9 Davis Cup Europe Zone Quarterfinals[37]
Vienna, Austria
Eastbourne, England
Barcelona, Spain
Scheveningen, Netherlands
QF winners
Β Italy 3–2
Β Australia 4-1
Β Japan 4-1
Β Czechoslovakia 3–2
QF losers
Β Austria
Β Great Britain
Β Spain
Β Netherlands
June 2–9[34] Berlin Championships[39]
Berlin, Weimar Republic
United States Bill Tilden
7–5, 6–8, 1–6, 7–5, N/A[37]
Weimar Republic Daniel Prenn Weimar Republic Cilly Aussem
4–6, 8–6, 6–1[37]
Weimar Republic Hilde Krahwinkel
United States Tilden / Denmark Worm
7–5, 6–3, 6–3[37]
Weimar Republic Kleinschroth / Weimar Republic Prenn Weimar Republic Aussem / Weimar Republic Schomburgk
N/A
France Neufeld / France Adamoff United States Tilden / Weimar Republic Aussem
6–3, 6–1[37]
Hungary Kehrling / Weimar Republic Friedleben
June 2[34]-11[40] Belgian International Championship[37]
Brussels, Belgium
France Jean Borotra
4–6, 6–3, 6–4, 4–6, 8–6[40]
France Henri Cochet France Simone Mathieu
N/A
United Kingdom Elsa Haylock
United Kingdom Peters / United Kingdom Lester
N/A
Egypt Zahar / Egypt Grandguillot N/A N/A France Borotra / Belgium Sigart
N/A
United Kingdom Peters / United Kingdom Ridley
June 2–9[34] Bucharest International Championship
Bucharest, Romania
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Franjo Ε efer
2–6, 3–6, 7–5, 6–3, 6–0
Romania Ghica Poulieff Czechoslovakia Korotvickova
Romania Lenke Zizovits
Romania Lupu / Romania Roman vs. Romania Poulieff / Krupensky
N/A
Hungary Mrs. GΓΆncz / Romania Zizovits
6–2, 6–1
Romania Caracostea / Schlosser Romania Poulieff / Romania Golescu
6–3, 6–1
Socialist Federal Republic of Yugoslavia BalΓ‘s / Hungary Mrs. GΓΆncz
June 9–14 Tri-State Tennis Tournament[41]
Cincinnati, United States
United States Frank Shields
6-2, 6-4, 3-6, 2-6, 6-1
United States Emmett Pare N/A
N/A
June 13–15[34] Czechoslovakian Championships
Prague, Czechoslovakia
Czechoslovakia Josef Malacek
four sets
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Franjo Ε efer N/A
N/A
Czechoslovakia NovotnΓ½ / Czechoslovakia Marsalek
three sets
Czechoslovakia Malacek / Flag of Russian Empire for private use (1914–1917).svg Rodzianko N/A N/A Czechoslovakia KoΕΎeluh / Hungary Mrs.Deutch
N/A
Czechoslovakia Malacek / Czechoslovakia FrΓΆhlichova
June 12–13 Wightman Cup[37]
Wimbledon, United Kingdom
United Kingdom Great Britain 4–3 United States United States
June 14–16 Davis Cup Europe Zone Semifinals[37]
Milan, Italy
Prague, Czechoslovakia
SF winners
Β Italy 3–2
Β Japan 3-2
SF losers
Β Australia
Β Czechoslovakia
June 19 Damen Cup of Deutscher Eishockey Gesellschaft[37]
Prague, Czechoslovakia
Weimar Republic Weimar Republic 3–1 Hungary Hungary
June Spanish Championships
Barcelona, Spain
Spain Enrique Maier
6–3, 6–4, 6–3[37]
Spain Francisco Sindreu Spain MarΓ­a Lerena de Morales
N/A[37]
N/A
Spain Maier / Spain Flaquer
1–6, 7–5, 6–3, 6–2[37]
Spain Sindreu / Spain Tejada Spain de Morales / Spain Torras
N/A[42]
N/A Spain Sindreu / Spain Marnet
N/A[43]
N/A
June 18–22 French Pro Championship[37]
Paris, France
Singles Draw
Czechoslovakia Karel KoΕΎeluh
N/A
Republic of Ireland Albert Burke
June 15–26[44] Singapore International Championships
Singapore, Straits Settlements
Straits Settlements Republic of China (1912–49) Lim Bong Soo
6–4, 6–2[45]
N. E. Wise
Empire of Japan Shoyo Matsukawa / Empire of Japan Kawajiri
[46] 1–6, 6–4, 6–4
Malaysia Kleinman / United Kingdom Aitken
June Queen's Club Championships[37]
London, United Kingdom
United States Wilmer Allison
6–4, 8–6
United States Gregory Mangin N/A
N/A
United States Lott / United States Doeg
12-14, 6–3, 6–4, 6–4
United States Van Ryn /United States Allison N/A N/A N/A N/A
Swiss National Championships[37]
Switzerland
Switzerland Charles Aeschlimann
6–4, 1–6, 6–2, 6–2
Switzerland Maurice FΓ©rrier Switzerland Lolette Payot
6–3, 6–2
Fehlmann
Switzerland de Blonay / Switzerland Aeschlimann
6–2, 2–6, 7–5, 6–2
Switzerland Wuarin / Switzerland FΓ©rrier Switzerland Payot / Fehlmann
6–2, 6–3
Steinfeld / Schardt Switzerland FΓ©rrier / Switzerland Payot
6–3, 7–5
Switzerland Aeschlimann / Fehlmann
Austrian National Championships
Austria
AustriaWilly Winterstein
N/A[47]
Austria Haberl Austria Lisl Herbst
6–4, 6–2[37]
Austria Hilde Eisenmenger
Luzern International Championships[37]
Lucerne
France Emanuelle du Plaix
6–3, 6–0, 6–3
Switzerland Charles Aeschlimann United States Elizabeth Ryan
6–2, 6–3
Weimar Republic Ilse Friedleben
Flag of Russian Empire for private use (1914–1917).svg Magaloff / Switzerland Aeschlimann
6–4, 6–4, 6–4
France du Plaix / Switzerland Chiesa Switzerland SchΓ€ublin / Denmark StΓΈckel
6–4, 7–5
Weimar Republic Friedleben / Weimar Republic Sander Switzerland Aeschlimann / Fehlmann
12-10, 6–2
France du Plaix / Weimar Republic Sander
Kent Championships
Beckenham, United Kingdom
United Kingdom Bunny Austin
6–2, 2–6, 6–4, 6–2[48]
United Kingdom Harry Lee British India Jenny Sandison
6–2, 4–6, 6–4[49]
United Kingdom Ann Owen
Gelb-Weiss T.C. International Championships[37]
Berlin, Weimar Republic
Weimar Republic Daniel Prenn
6–0, 6–2, 6–l
Weimar Republic Siedhof Weimar Republic Nelly Neppach
6–2, 6–0
KΓΆhne
Weimar Republic Prenn / Weimar Republic Kleinschroth
6–2, 7–5
Weimar Republic Schwenker / KnΓΌppel Kuhlmann / Karnatz
13-11, 5–7 ret.
Weimar Republic Neppach / Weimar Republic Uhl Weimar Republic Prenn / Weimar Republic Neppach
4–6, 6–2, 6–2
Weimar Republic Kleinschroth / Weimar Republic Rost

July[edit]

Month Event Men Women Mixed
Champions Runner-up Champions Runner-up Champions Runner-up
July KrakΓ³w tournament[52]
KrakΓ³w, Poland
Czechoslovakia Vojtech Vodicka
N/A
Poland Stolarow N/A N/A
Poland M. Stolarow / Poland J. Stolarow
6–2, 6–3, 6–l
Hungary Gabrowitz / Hungary Zichy N/A N/A N/A N/A
June 23-July 7[34] 1930 Wimbledon Championships[52]
London, United Kingdom
Men's Singles Draw – Women's Singles Draw
United States Bill Tilden
6–3, 9–7, 6–4
United States Wilmer Allison, Jr. United States Helen Wills Moody
6–2, 6–2
United States Elizabeth Ryan
All England Plate
France Emanuelle du Plaix def. New Zealand Cam Malfroy
6–1, 9–7[52]
United States Allison / United States van Ryn
6–3, 6–3, 6–2
United States Doeg /United States Lott United States Moody / United States Ryan
6–2, 9–7
United Kingdom Cross / United States Palfrey Australia Crawford / United States Ryan
6–1, 6–3
Weimar Republic Prenn / Weimar Republic Krahwinkel
July 3–9[34] Katowice Tournament[52]
Katowice, Poland
Poland Stolarow
N/A
Poland Jadwiga Jedrzejowska
N/A
Poland Gertruda Volkmer
Poland M. Stolarow / J. Stolarow
5 sets
Hungary Gabrowitz / Hungary Zichy N/A N/A N/A N/A
July 8–13[34] Dutch International Championships
Noordwijk, Netherlands
United States Bill Tilden
8–6, 6–8, 6–3, 6–4[52]
Czechoslovakia Roderich Menzel N/A N/A
United States Tilden / Weimar Republic Prenn
6–1, 6–2, 7–5[47]
Netherlands Kool / Netherlands Timmer N/A N/A Czechoslovakia Menzel / Netherlands Canters
6–3, 6–l[47]
Netherlands Timmer / Denmark StΓΈckel

July 11–13
Davis Cup Europe Zone Final[52]
Prague, Czechoslovakia
Final winners
Β Italy 3–2
Final losers
Β Japan
July 14–20[34] Grand Hotel Panhans Championships[47]
Semmering, Austria
Czechoslovakia Roderich Menzel
6–1, 6–2, 6–3
Netherlands Hendrik Timmer United States Elizabeth Ryan
6–2, 6–0
Weimar Republic Toni Schomburgk
United States Bell / Austria Artens
N/A
Czechoslovakia Rohrer / Czechoslovakia Menzel United States Ryan / Weimar Republic Neppach
N/A
Weimar Republic Schomburgk / Weimar Republic von Ellisen United Kingdom Hughes / United StatesRyan
N/A
United States Bell / Weimar Republic Neppach

July 18–20
Davis Cup Inter-Zonal Zone Final[47]
Paris, France
Final winners
Β United States 4–1
Final losers
Β Italy
July -20[55] American National Clay Court Championship
Kansas City, United States
United States Bryan Grant
6–2, 4–6, 6–2, 6–4
United States Wilbur Coen
United States Mercur / United States Hall
6–3, 7–5, 6–2
United States Brown /United States Coggeshall


July 22–24
N/A
N/A
N/A (ladies)
Various non-official Davis Cup-regulation matches[47]
MariΓ‘nskΓ© LΓ‘znΔ›, Czechoslovakia
Bournemouth, England
Antwerp, Belgium
Deauville, France
Winning teams
Flag of Province Sudetenland.Svg Sudeten Germans 3–2
Β Australia 5–3
Β France 18-3
Β United Kingdom 9–3
Losing teams

Β Hungary
Β Great Britain
Β Belgium
Β France
July -26 Canadian Lawn Tennis National Championships[50]
Toronto, Canada
Republic of Ireland George Lyttleton-Rogers
6–4, 8–6, 0–6, 9–7
Canada Gilbert Nunns Canada Olive Wade
Canada Marjorie Leeming
United States Mercur / United States Hall
11–9, 6–2, 6–4
Canada Nunns / Canada Martin Canada M. Leeming / Canada H. Leeming
6–3, 6–3
Canada Symons / H. Bickie Canada John S. Proctor / Canada M. Leeming
7–5, 6–2
Canada C.W. Aikman / Canada H.L. Beer

July 25–27
Davis Cup Challenge Round Final[53]
Paris, France
Β France (c) 4–1 Β United States
July Swiss International Championship[9]
Basel, Switzerland
Switzerland Hector Fisher
4–6, 3–6, 6–2, 6–0, 6–3
Denmark Erik Worm France Ida Adamoff
6–4, 6–4
France Germaine Golding
Weimar Republic Buss / Denmark Worm
6–2, 6–0, 6–1
Switzerland Aeschlimann / Switzerland Wuarin N/A N/A Denmark Worm / France Adamoff
5–7, 6–2, 6–1
Switzerland Aeschlimann / Belgium Isaac
Pro Championships of Great Britain[47]
London, United Kingdom
United Kingdom Dan Maskell
6–1, 6–0, 6–2
United Kingdom T.C. Jeffery
United Kingdom C.R. Read / United Kingdom T.C. Jeffery
6–9, 6–4, 6–1
United Kingdom F.H. Poulson / United Kingdom J.W. Pearce
Frinton-on-Sea Tournament[47]
Frinton-on-Sea, United Kingdom
United Kingdom Bunny Austin
6–2, 8–6
United Kingdom John Olliff United Kingdom Eileen Bennett Whittingstall
6–3, 0–6, 6–l
United Kingdom Joan Ridley
Bavarian International Championships[47]
Munich, Weimar Republic
France Emanuelle Du Plaix
2–6, 6–3, 3–6, 6–2, 6–4
United States Berkeley Bell United States Elizabeth Ryan
6–3, 6–3
Weimar Republic Klara Hammer
France Du Plaix / United States Bell
6:2, 6:3, 10:8
Weimar Republic Kleinschroth / Switzerland Fischer N/A N/A Weimar Republic Kleinschroth /United States Ryan
w/o
Weimar Republic Buss / Bergmann
Scottish Championships[53]
Peebles, United Kingdom
Australia Jack Crawford vs. United Kingdom Colin Gregory
unplayed
United Kingdom Winnie Mason
3–6, 6–3, 6–3
Australia United Kingdom Esna Boyd Robertson
United Kingdom Collins / United Kingdom W.A.R. Collins
3–6, 11–9, suspended
Scovel / United Kingdom Gregory N/A N/A N/A N/A
Puerto Rican National Championships[56]
Puerto Rico, American West Indies
United StatesManuel RodrΓ­guez
N/A
N/A

August[edit]

Month Event Men Women Mixed
Champions Runner-up Champions Runner-up Champions Runner-up
August Portuguese International Championships[53]
Lisbon, Portugal
Spain Enrique Maier
6–3, 6–1, 5–7, 7–5
Spain JosΓ©-Maria Tejada N/A N/A
July 28 - August 3 Dutch National Championships[58]
Hilversum, Netherlands
Netherlands Hendrik Timmer[59]
6–1, 6–2, 6–3
Netherlands Nauta Netherlands Madzy Rollin Couquerque[59]
6–2, 6–2
Netherlands Canters
Netherlands Theo van Eek / Netherlands Wetselaar[59]
2–6, 3–6, 6–2, 7–5, 6–1
Netherlands v.d. Heide / Netherlands V. Olst Netherlands Madzy Rollin Couquerque / Netherlands Canters
6–3, 6–3
Netherlands N. Lhoest / Netherlands N. Staab Netherlands M. Koopman / Netherlands Dros-Canters[59]
6–2, 6–3
Netherlands Straub-Jansen / Netherlands J. Ruys
August -5 Malayan Lawn Tennis Championships[60]
Kuala Lumpur, Federated Malay States
Flag of Colonial Annam.svg Huyuh Van Giao
w/o
Flag of Colonial Annam.svg Nguyen van Chim Malaysia A.K. Allin
3–6, 6–1, 6–4
Straits Settlements Taylor
Empire of Japan Shoyo Matsukawa / Empire of Japan Kawajiri
2–6, 6–4, 6–2
Flag of Colonial Annam.svg van Chim / Flag of Colonial Annam.svg van Giao France Fraunie / France Gras
6–3, 6–8, N/A
Taylor / Griffith-Jones Flag of Colonial Annam.svg Van Giao / France Gras
3–6, 6–3, 6–1
N. E. Wise / Taylor
August 6–11 German Championships[61][62]
Hamburg, Weimar Republic
France Christian Boussus
1–6, 8–6, 2–6, 7–5, 6–4
Empire of Japan Yoshiro Ohta Weimar Republic Cilly Aussem
8–6, 6–4
Weimar Republic Hilde Krahwinkel
Australia Moon / Australia Crawford
6–3, 2–6, 6–4, 6–3
Empire of Japan Abe / Empire of Japan Harada United Kingdom Godfree / United Kingdom Holoroff
6–3, 7–5
United Kingdom Haylock / United Kingdom Mudford United Kingdom Gregory / United Kingdom Godfree
6–3, 7–5
United Kingdom Lester / United Kingdom Haylock
August –12 Championships of Engadin[61]
St. Moritz, Switzerland
Italy Placido Gaslini
6–0, 6–1, 6–4
Italy Alberto del Bono France Germaine Golding
3–6, 6–3, 6–1
Weimar Republic Hete Kaeber Stitzel
Italy de Stefani / Italy del Bono
6–1, 6–1
Denmark Worm / Italy Gaslini
August 11 Meadow Club Tournament[62]
Southampton, New York, United States
United States Sidney Wood
3–6, 6–3, 2–6, 6–2, 6–4
United States Wilmer Allison N/A N/A
August 11 American West Indies Championships[63]
Altona, Saint Thomas, United States Virgin Islands, American West Indies
United States Manuel RodrΓ­guez
0–6, 6–4, N/A
United States Richard Spenceley N/A N/A
August 9–17[34] PΓΆrtschach Championships[57]
PΓΆrtschach am WΓΆrthersee, Weimar Republic
Hungary BΓ©la von Kehrling
5–7, 6–3, 6–8, 6–3, 6–2
France Emanuelle Du Plaix Weimar Republic Toni Schomburgk
6–3, 6–2
Mrs.Deutch
Austria Artens / Austria Matejka
4–6, 6–4, 7–5, 6–2
Hungary Kehrling / France Du Plaix N/A N/A Weimar Republic Schomburgk / Weimar Republic Schomburgk
6–8, 6–3, 6–2
Austria Michel Haberl / Helmer
-19 August Le Havre Tournament[57]
Le Havre, France
France Raymond Rodel
6–2, 6–2, 6–3
France Edouard Thurneyssen France Sylvie Jung Henrotin
4–6, 6–3, 6–2[64]
France Arlette Neufeld
France Rodel / France G. Jung
8–6, 6–3, 6–4
France Thurneyssen / France Danet France Neufeld / Wolfson
6–4, 6–3[64]
France Henrotin / Danet France Danet / France Neufeld
6–4, 2–6, 6–4[64]
France Thurneyssen / France Henrotin
August 16–24 Swedish Championships[28]
Stockholm, Sweden
Sweden Curt Γ–stberg
3 sets to 2
Sweden Ingvar Garell Sweden Sigrid Fick
2 sets to 1
Sweden Lily StrΓΆmberg-von Essen
Sweden Γ–stberg / Sweden Ramberg
3 sets to 0
Sweden MΓΌller / Sweden Garell Sweden Fick / Sweden von Essen
w/o
Sweden Lindberg / Sweden Ramberg Sweden Γ–stberg/ Sweden Fick
2 sets to 0
Sweden MΓΌller / Sweden von Essen
~August 25–31 Bad Homburg Championships[65]
Bad Homburg vor der HΓΆhe, Weimar Republic
Australia Harry Hopman
2–6, 6–4, 6–3, 0–6, 6–4
France Christian Boussus Weimar Republic Ilse Friedleben
w/o
Weimar Republic Hilde Krahwinkel
Australia Willard / Australia Hopman
9–7, 6–8, 7–5, 6–3
Empire of Japan Sato / Weimar Republic L. Lorentz Weimar Republic Peitz / Weimar Republic Krahwinkel
6–1, 6–3
Weimar Republic Schomburgk / Weimar Republic Friedleben Australia Willard / Weimar Republic Krahwinkel
6–4, 4–6, 6–3
Weimar Republic Kuhlmann / Weimar Republic Friedleben
-26 August[65][66] North of England Championships
Scarborough, United Kingdom
New Zealand Eskell Andrews
6–0, 9–7
United Kingdom Colin Gregory United Kingdom Mary Heeley
6–4, 6–3[66]
United Kingdom Joan Fry
United Kingdom Gregory / United Kingdom Kingsley
6–1, 6–3
New Zealand Andrews / New Zealand Malfroy United Kingdom Fry / United Kingdom Dix
6–1, 6–2
United Kingdom Heeley / Hennuant United Kingdom Gregory / United Kingdom Dix
6–4, 8–6
United Kingdom Kingsley / Rose
August 25–31[34] Yugoslavian International Championships[67]
Zagreb, Kingdom of Serbs, Croats and Slovenes
France Emanuelle Du Plaix
6–1, 6–4, 3–6, 6–2[68]
Hungary BΓ©la von Kehrling Hungary Magda Baumgarten
N/A
Czechoslovakia FrΓΆhlichova
Hungary Gabrowitz / Hungary Kehrling
N/A
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Ε efer / Socialist Federal Republic of Yugoslavia Kukuljevic Socialist Federal Republic of Yugoslavia Gostisa / Socialist Federal Republic of Yugoslavia WΓΌrth Hungary Baumgarten / Schweighardt Czechoslovakia Malacek / Hungary SchrΓ€ger
N/A
Hungary Gabrowitz / Socialist Federal Republic of Yugoslavia WΓΌrth
National bout Socialist Federal Republic of Yugoslavia Franjo Ε efer Socialist Federal Republic of Yugoslavia Franjo Kukuljevic
August Ostende Championships[57]
Ostend, Belgium
Italy Gino de Martino
6–4, 3–6, 6–0, 12-10
France Raymond Rodel France Simone Mathieu
6–3, 6–1
United Kingdom Susan Noel
Italy de Martino / France Thurneyssen
6–1, 6–3, 4–6, 6–4
France Rodel / Austria Salm United Kingdom Noel / Sauvage
3–6, 6–3, 7–5
Belgium de Borman / France Mathieu France Thurneyssen / France Mathieu
8–6, 6–8, 6–4
Belgium Van Zuylen / United Kingdom Noel
14th ATA All-Black National Championships[69]
Indianapolis, United States
United States Douglas Turner
N/A
N/A United States Ora Washington
N/A
N/A
United States McGriff / United States Downing
N/A
N/A United States Winston /United States Washington
N/A
N/A United States O.B. Williams / United States Gant
N/A
N/A

September[edit]

  • The German pros repeated their feat from last month and beat the English pros to zero, while the English amateurs did so also in a best-of-nine match.[65]
  • D.G. Freshwater became the English junior champion, while the girls' trophy was awarded to Phyllis Brazier.[70]
  • Emil Ferenczy became the Hungarian junior champion, Csilla Lates won the girls' contest.[67]
  • American Clay Court and Canadian doubles champion Frederic Mercur was suspended by the USLTA for breaching the amateur rules.[71]
Month Event Men Women Mixed
Champions Runner-up Champions Runner-up Champions Runner-up
September -1[72] Newport Casino Invitational
Newport, United States
United States Bill Tilden
6–1, 0–6, 5–7, 6–2, 6–4[73]
United States Wilmer Allison
United States Tilden/ United States Hunter
6–3, 6–4, 0–6, 3–6, 6–2[74]
United States Coggeshall / United States Coen
20 August–September US National Championships
Forest Hills, United States (ladies)
Boston, United States (doubles, mixed doubles)[65]
United States John Doeg
10-8, 1–6, 6–4, 16–14[73]
United States Frank Shields United Kingdom Betty Nuthall
6–1, 6–4[65]
United States Anna McCune Harper
United States Lott / United States Doeg
8–6, 6–3, 4–6, 13-15, 6–4[65]
United States Allison / United States van Ryn United Kingdom Nuthall / United States Palfrey
3–6, 6–3, 7–5[65]
United States McCune Harper /United StatesCross United States Allison / United StatesCross
6–4, 6–4[65]
United States Shields / United States Morrill
September 1–8 Hungarian International Tennis Championships[75]
Budapest, Hungary
Men's Singles
Czechoslovakia Roderich Menzel
4–6, 6–3, 6–4, 6–1
Hungary BΓ©la von Kehrling Weimar Republic Hilde Krahwinkel
6–4, 2–6, 8–6
Weimar Republic Anne Peitz
Czechoslovakia Rohrer / Czechoslovakia Menzel
7–5, 8–6, 9–7
Hungary TakΓ‘ts / Austria Matejka Weimar Republic Krahwinkel / Weimar Republic Peitz
6–3, 7–5
France Gallay / France Barbier France Glasser / France Barbier
5–7, 8–6, 6–4
Weimar Republic Kuhlmann / Weimar Republic Krahwinkel
September 5[68]–9[76] Le Touquet Spa Championships[65]
Le Touquet, France
France Marcel Bernard
6–8, 6–1, 2–6, 6–1, 8–6[77]
United States Bill Breese United States Ryan
6–0, 6–1[77]
France Michel Bernard
France Bonte / France Rimet
9–7, 4–6, 6–4, 6–2[76]
France Cousin / France Sergeant United States Ryan / Spain Álvarez
6–1, 6–3[77]
France Bernard / Chanove France Martin-Legeay / Spain Álvarez
6–3, 6–2
France Boussus / United States Ryan
September 12– La Baule Tournament[65]
La Baule-Escoublac, France
France Paul FΓ©ret
6–4, 6–2
France Pierre Goldschmidt France Leila Claude-Anet
6–1, 3–6, 6–0
Rudel
France Goldschmidt / Renard
6–4, 6–3, 6–4
France Broquedis / France Gajan N/A N/A France Cochet / United States Ryan
6–3, 6–3
France FΓ©ret / France Claude-Anet
September ~17 Adriatic Championships
Prince of Piedmont Cup[71]
Venice, Italy
France Christian Boussus
1–6, 6–3, 6–4, 2–6, 6–2
France Emanuelle du Plaix N/A N/A
United Kingdom Hughes / Austria Artens
6–3, 6–4, 6–4
Weimar Republic Kleinschroth / Austria Salm France Barbier / France Gallay
6–3, 6–3, 6–2